Zapiekanka z kaszy kukurydzianej i kapusty


Dla 4 osób:

2 posiekane cebule
2 łyżki oleju
0,5 główki białej kapusty
300 g pieczarek
pół pęczka natki pietruszki
pół pęczka koperku
1 łyżeczka tymianku
1 słoiczek koncentratu pomidorowego
sól, pieprz, cukier


200 g kaszy kukurydzianej
800 ml wody
1 łyżeczka masła
sól


Wysmarować formę żaroodporną tłuszczem i wysypać mąką kukurydzianą.
Cebule zeszklić na oleju, dodać kapustę, pieczarki i smażyć kilka minut, cały czas mieszając. Podlać odrobiną wody i dusić do miękkości. Dodać koperek, natkę, tymianek i koncentrat pomidorowy, doprawić do smaku.
Gdy kapusta się gotuje, zająć się kaszą - zagotować 800 ml wody, dodać masło i sól. Na gotującą się wodę wsypać kaszę, cały czas mieszając i gotować, aż kasza zgęstnieje.
Gdy kasza będzie tak gęsta, że będzie w niej niemal stała łyżka;), wylać połowę na dno formy do zapiekania, poczekać, aż lekko zastygnie (żeby kapusta nie wpadła do środka;)) i przykryć warstwą kapusty z pieczarkami. Na kapustę wyłożyć resztę kaszy, obłożyć wiórkami masła (lub skropić oliwą) i zapiekać 30 minut w 180C.

Komentarze

  1. jedna z naszych ulubionych zapiekanek. Tylko, że ja faszeruje ją południowymi lub orientalnymi smakami, czyli bakłażanami, cukiniami, suszone pomidorami, ciecierzycą, świeżymi pomidorami... itd. Chętnie wypróbuję Twoją wersję:)
    Najlepsza, imho, na drugi dzień, odgrzewana. Hmmmm... zgłodniałam ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. oj , oj jaka smakowita baba
    Bardzo kreatywna Ciebie osoba ***

    OdpowiedzUsuń
  3. Anusz, ciągle mam w pamięci smak tej polenty z borowikami i fontiną z Aosty... Ale z naszą polską kapustą też nie najgorzej się komponuje;)

    Margot, zapiekanka jest naprawdę pyszna, a Ty jesteś bardzo miła :)

    OdpowiedzUsuń
  4. KASZA. Dieta. Indeks glikemiczny.
    BH.202.
    MOTTO: Kasza, to oczywistość !!

    WIKIPEDIA:
    Kasza, jadalne nasiona zbóż, często w postaci lekko rozdrobnionej (lecz nie tak bardzo jak mąka) lub tylko pozbawionej twardej łuski. Od wieków używane jako jeden z podstawowych składników kulinarnych w wielu kuchniach świata. Dzięki wysokiej zawartości skrobi posiadają wysoką wartość odżywczą. W kuchni polskiej aż do czasów potopu szwedzkiego rozmaite kasze stanowiły podstawę wyżywienia większości populacji.
    Znane są różne rodzaje kasz: kasza gryczana, kasza jaglana, kasza jęczmienna (m.in. pęczak, kasza perłowa), kasza kukurydziana, kasza manna, quinoa (kasza z nasion komosy ryżowej uprawianej m.in. w Peru i Ekwadorze), kasza z pszenicy na kutię. Za kaszę uznaje się czasem tradycyjny kuskus.

    IRL KRAKÓW.
    Kasza jaglana gotowana podnosi poziom cukru po spożyciu__ ok. 14-23% wzrostu, na ok. 1,5 godz.. Wchłania się szybko. Zawiera skrobię, ryż też, a mimo to kasza jaglana wchłania się już po 15 minutach, tj. mamy ten największy wzrost, a w ryżu po 60 minutach. Wzrosty po spożyciu: kasza jęczmienna ok. 4-8%, kasza gryczana ok. 9-18%, kasza manna ok. 10%, kasza kuskus ok. 22%.
    Wymienione KASZE zawierają w swoim składzie b. DUŻO węglowodanów i są to tzw.
    __NISKIE węglowodany, czyli wzrost poziomu cukru we krwi po ich spożyciu, nigdy nie przekracza:
    26% wzrostu.
    Każdy kto zechce, może sobie te wzrosty sprawdzić własnym glukometrem i nie jest to trudne !!
    Wobec tego kasza powinna być jako produkt żywieniowy; ZALECANA lub DOZWOLONA. Ostanie słowo, co oczywiste należy zawsze do naszego lekarza rodzinnego.

    PUENTA:
    KASZA, to produkt najwyższej wartości odżywczej, co OCZYWISTE !!

    Nieprawdy biologiczne oraz puste frazesy o kaszy i nie tylko o kaszy, rozpowszechniają jedynie SPECE od tzw. Indeksu Glikemicznego, a to dlatego, że NIC nie badali, nie znają glukometru, również nie czytali książek ze szkoły podstawowej (biologia 4 klasa) czyli plotą i plotą, wydając książę za książką o tym Indeksie Glikemicznym. Kłamią. OMIŃ !!
    Przecież do Nich nie możesz zadzwonić, bo nie ma gdzie. Nie masz kogo zapytać, o te wpisy w Internecie, dziesiątki sprzecznych ze sobą tabel, dlaczego ? To proste uciekają przed prawdą bo mówią kłamstwa, piszą oszczerstwa i Ich nigdzie nie ma; jednak PROKURATURA zna IP komputerów. Do krakowskiego IRL KRAKÓW, zawsze możesz zadzwonić bo są to żywi, realni naukowcy nie poddani żadnym NAUKOWYM REŻIMOM czyli lekko, łatwo omawiają PRAWDY BIOLOGICZNE, które zbadali. Warto !!

    Zobacz też; CHLEB na OTYŁOŚĆ, wg: IRL KRAKÓW.
    __Książka; _pt._______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku.
    Wydanie drugie: zaktualizowane i uzupełnione.
    __Skrót adresu strony w Internecie_______: MAGDALIRL
    __ADRES_______: http://www.magdalirl.com.pl/

    Paula CLAY, Hamburg

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ciszka (kiszka) kaszubska

Curry z czerwonej soczewicy

Płatki ryżowe po indyjsku na śniadanie